רגע לפני שאתם עולים לשיחת סקייפ עם הודים...
5 טיפים לשיחת סקייפ ב'קארמה' טובה

כל אחד יודע להוציא שיחת סקייפ. בכל זאת, הנה כמה טיפים שמטרתם לגשר על פערי התרבות והטכנולוגיה בין שתי המדינות ולאפשר לכם שיחת היכרות ראשונה ומוצלחת (אין לנו זכות לשיחת היכרות שנייה).

וזכרו: הוראות אלו נכתבו בדם !

 

1) תשתית תקשורת

אמנם חל שיפור מדהים באיכות קווי האינטרנט להודו והפס מספיק רחב להכיל שיחות ווידאו של 2-3 משתתפים, אבל זה לא תמיד כך, במיוחד כשאנשים עולים לשיחות מהבית או מהנייד (מאמצע הפקק, בדרך הביתה). וכמובן שבתקופת המונסונים יש נפילות ברשת התקשורת וגם במשרדים של החברות הגדולות ביותר, האינטרנט חלש. לכן, תעשו כל מה שביכולתכם על מנת לשמור על איכות תקשורת טובה:

  • התחברו מקו אינטרנט נייח, או לפחות מרשת WIFI חזקה ויציבה

  • קיימו את השיחה ממקום שקט וחובה (!) להשתמש באוזניות עם מיקרופון (headset) על מנת שלא לאסוף דרך המיקרופון של המחשב הנייד את כל רעשי הרקע שסביבכם. 

  • במידה והפס אינו רחב דיו לתמוך בשיחת וידאו, ההודים רגילים למעבר לשיחה קולית בלבד.

2) תצוגה

זכרו שבהודו כללי הטקס מחייבים, מה גם שאתם עולים לשיחת עסקים עם בכיר בחברה גדולה בהרבה מהחברה שלכם. אז בבקשה: כבדו את המעמד ולבשו את אותה חולצה שהייתם לובשים אם הייתם הולכים לפגישה עסקית. דאגו שהרקע מאחוריכם בשיחה נקי ומכובד, ושלא רואים שאתם עובדים מהמטבחון בדירה שלכם בפלורנטין.

3) נימוסים וקצת תרבות (הכי חשוב)
  • חמש דקות לפני תחילת השיחה, אפשר להוציא הודעת תזכורת (בצ'אט של הסקייפ או הווטסאפ) לכך שעוד מעט נפגשים. לרוב ברגעים האלה אתם תגלו האם הצד ההודי מתכוון להגיע בזמן לשיחה או שהוא תקוע בפקקים ויש להתארגן בהתאם. 

  • אנגלית קשה שפה: לפעמים לא קל עם המבטא ההודי (ולפעמים גם עם הישראלי) ויחד עם איכות הקו, לעיתים קשה להבין אחד את השני. ולכן, אין בעיה להתנצל בצורה מנומסת להסביר שאתם מגיעים ממדינה קטנה במזה"ת ובגלל שאנגלית is not my official language, האם אפשר בבקשה לחזור על המשפט האחרון טיפה יותר לאט... בנוסף, חשוב לוודא הבנה של הצד ההודי גם אם פירוש הדבר לחזור שנית על הדברים בנוסח אחר. פעמים רבות הודים כלל לא יגידו לכם שלא הבינו את מה שאמרתם. 

  • נקודה נוספת שנוגעת לקצרים בתקשורת: הטרמינולוגיה בתחומים מסוימים שונה בין ישראל להודו. חשוב להגדיר בקצרה מונחים מסוימים בעלי פוטנציאל להגדרה שונה בהודו, על מנת לוודא הבנה מלאה. לדוגמה: הגדרות הנוגעות לשלבים שונים בחיי סטארטאפ.

4) נימוסים ותקשורת
  • חשוב מאוד: שימו לב שההודים לרוב לא יקטעו את הדיבור שלנו ויתנו לנו לסיים את המשפט עד הסוף. קשה לנו, אך חשוב ביותר לכבד תכונה זו. אין ברכה בהתפרצות דבריו של האחר. לא בארץ ולא בהודו. ותחשבו שההודי הבכיר מולכם, לא רגיל שאף אחד מפריע לו לסיים את דבריו. בטח לא 'סחבק' ממדינה קטנה ב-Middle East.
     

5) לסיכום
  • דאגו להוציא סיכום שיחה בדוא"ל. רק כך תוכלו לעקוב אחר המשימות שיתפרסו על פני עוד ה ר ב ה  זמן.

חזרה לשאר הכתבות